خدمات گروه صنعتی ملکی

برای استفاده از فلزات در بعضی صنایع باید آنها را برش داد. روش های مختلفی برای انجام خدمات برش فلزات وجود دارد. امروزه دستگاههای زیادی برای برش فلزات ساخته شده اند، که فلزات را در انواع سایز و شکل برش می دهند. برش فلزات با استفاده از دستگاه های CNC  با دقت کامل و به راحتی انجام می شود. انواع برش های فلزات

عبارتند از: برش CNC، برش CNC لیزر، برش CNC لوله و پروفیل، برش CNC پلاسما، برش CNC واترجت.

خدمات برش فلزات

برش CNC لیزر

برش CNC، بروزترین روش برشکاری می باشد. با این نوع روش برش، بیشتر صنایع مخصوصاً صنایع فولادسازی هم در سرعت و هم در کیفیت قطعات پیشرفت چشمگیری کردند. خدمات برش فلزات با روش CNC  پر استفاده ترین نوع خدمات می باشند. CNC در معنای لغوی یعنی  کنترل عددی با رایانه. با استفاده از روش برش CNC دقت و سرعت صنایع در تولید قطعات بالا رفته و هزینه ساخت قطعات نیز پایین آمده است. در دستگاه های CNC سوخت گاز در کنار اکسیژن برای جوش زدن و انجام خدمات برش فلزات به کار گرفته می شود.

باید همه صنایع از این دستگاههای جدید که روش برش CNC را به کار می برند، استفاده کنند. قبلاً برای برش لوله و ورقه های فولادی از روشهای دستی و مکانیکی استفاده میشد، هنوز هم از آن روشها در بعضی مواقع استفاده می شود. اما برای داشتن کارایی بیشتر، بهتر است که از دستگاه های برش گروه صنعتی ملکی استفاده شود. انواع روش های برشکاری که از سیستم CNC استفاده می کنند، عبارتند از: برش لیزر، پلاسما و واتر جت. مهم ترین مزیت برش CNC توانایی برش دادن انواع مختلف از مواد است. امروزه علاوه بر صنایع فولاد و فلزات، سایر صنایع مانند: صنایع شیشه و چوب هم از روش برش CNC استفاده می کنند. روش CNC در اکثر صنایع ضمن کاهش هزینه و زمان مصرفی برای تولید قطعات، کیفیت قطعات را هم بالا برده است.

 انجام خدمات برش فلزات با روش CNC سرعت انجام عملیات و تولید سفارشات را بالا میبرد. بعد از انجام اکثر روش های برش قدیمی، باید به رفع نواقص می پرداختیم. اما با روی کار آمدن این روش دیگر نیازی به رفع نقص نیست، چون دقت برش خیلی بالاست و نقصی ندارد. گروه صنعتی ملکی  ، برای انجام خدمات برش فلزات از روش CNC بیشترین استفاده را می برد و بهترین خدمات را ارائه می دهد. در ادامه مقاله، روش های مختلف  برش CNC را به طور کامل برای شما معرفی می کنیم.


برش CNC لیزر

برش CNC لیزر

برش CNC لیزر نمونه ای از پیشرفته ترین دستگاه های برش است. خدمات برش فلزات توسط این دستگاه بدون کوچکترین ایرادی انجام می شوند. برش CNC لیزر نمونه ای از مدرن ترین روشهاست. معمولاً در ضخامت 1 تا ۲۵ میلی متر از این نوع برش استفاده می شود. لیزر در بین خدمات برش فلزات از دقت بالایی برخوردار است. یک امتیاز بسیار مثبت این دستگاه استفاده بسیار آسان از آن می باشد. با این دستگاه بدون اپراتور هم میشود برشکاری را انجام داد.

دستگاه برش لیزر در ضخامت های کم سرعت بالایی دارد، اما با افزایش ضخامت سرعت آن هم کم می شود.  لیزر جهت برش قطعه های فلز ظرافت بالایی دارد و برش ها را با کیفیت بالا و بدون خطا انجام می دهد. دستگاه برش CNC لیزر برای برش دادن ورق سیاه، آهن و فلزات آلیاژی از لیزر co2  یا Fiber استفاده می کند. این دستگاه جهت برش دادن و حکاکی کردن روی نافلزها، فلزها و همچنین کامپوزیت ها لیزر YAG را مورد استفاده قرار می دهد. لیزر روشی گران قیمت است. با لیزر حداکثر ضخامتی که میتوان برش داد، ۳۱ میلی متر است.

مزایا برش CNC لیزر :

 انجام برش لیزری با دستگاه برش  لیزرگروه صنعتی ملکی  مزایای زیادی دارد. برشی که با این دستگاه انجام می شود نیاز به دوباره کاری ندارد. دقت انجام برشها در این نوع دستگاه، بسیار بالا می باشد. هیچ گونه سوختگی و پلیسه ای به خاطر برش در فلز به وجود نمی آید. فلزات را با دستگاه برش لیزری , که از خدمات  گروه صنعتی ملکی است را  میتوان به هر شکلی که دوست داشته باشید، درآورید. چون هنگام برش، دستگاه و قطعه هیچ گونه اتصالی به هم پیدا نمی کنند، پس احتمال سایش ابزار وجود ندارد و در واقع میزان سایش صفر است. در اکثر برش ها لبه ها گرد می شوند، اما با برش لیزری لبه ها می تواند به شکل مربعی درآید. برش با لیزر کمترین آلودگی صوتی را ایجاد می کند.

برش CNC لوله

برش CNC لیزر لوله

از دیگر خدمات برش فلزات ، برش CNC لوله است. برای برش لوله باید موتور دستگاه قوی باشد، تا مشکلی پیش نیاید. با طراحی درست و مناسب شاسی ها و همچنین تنظیم موتورهای قوی برای این دستگاه، قابلیت برش طرح های CNC مختلف بر روی انواع لوله به وجود آمده است. برای برش لوله ها میتوان از هر کدام از دو روش هوا گاز و پلاسما استفاده کرد. خدمات برش CNC لیزر، جهت برش دادن لوله ها و دادن شکلهای مختلف به آنها مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه میتواند لوله ها را در طول های مختلف برش دهد و همچنین طرح های مختلفی را روی سطح لوله به وجود آورد. برش CNC لوله، روش دقیقی برای برش است. از آن برای ساختن اندازه و شکل های متنوع استفاده می شود.

دستگاه های برش لوله CNC با لیزر، انواع مختلفی دارند. از بعضی از آنها برای برش طولی استفاده می کنند،‌ مثل دستگاه ۲ محوره. این دستگاههای دو محوره برای تولید اتصالات بین قطعات لوله ها، کاربرد مناسبی دارند. بعضی دستگاههای برش لیزر لوله، برای برش زخم یا دادن شیب استفاده می شوند، در واقع در سه بعد برش ایجاد می کنند. به این نوع دستگاهها ۳ محوره می گویند. دستگاه برش لوله توانایی برش در زاویه های مختلفی روی لوله دارد.

مزایا برش CNC لیزر لوله :

 با دستگاه برش CNC لیزرلوله  ، میتوان اشکال متفاوت فانتزی و هندسی را روی لوله برش داد. همچنین دستگاه برش CNC لوله توانایی برش دادن اعداد و حروف روی لوله ها را دارد. استفاده از این دستگاه ها از ایجاد ضایعات زیاد جلوگیری می کند. همچنین در ساختار فلز زمان برش و ایجاد شکل و طرح هیچ گونه تغییری ایجاد نمی شود.

برش CNC لیزر پروفیل

خدمات برش فلزات شامل برش CNC پروفیل هم می باشد. با استفاده از دستگاه های جدید، امکان برش دادن در مقطعی از پروفیل ها هم حاصل شده است. قبلاً با وسایل برشکاری عادی نمیشد روی پروفیل برش ایجاد کرد. حتی بعضی روشهای جدید مثل پلاسما و واترجت هم، توانایی ایجاد این برش ها را ندارند. برش لیزر در تولید اتصالات جدید و ایجاد برش در مقاطع مختلف پروفیل، نقش غیرقابل انکاری را بر عهده داشته است. دستگاه برش پروفیل نمونه ای از بهترین دستگاههای برش موجود در کشور می باشد. با این دستگاه خیلی از خدمات برش فلزات قابل انجام است. میتوان روی پروفیل سوراخکاری و برشکاری انجام داد، یا روی پروفیل طرح های و شکلهای مختلفی ایجاد کرد. حتی میتوان پروفیل را با سطح مقطع های مستطیل و مربع برش داد.

مزایا برش CNC لیزر پروفیل :

 با استفاده از دستگاه برش CNC لیزر  پروفیل کیفیت برش بالا می رود. خدمات برش فلزات با روشهای گوناگونی انجام می شوند. از پرطرفدارترین و بهترین خدمات برش فلزات مخصوصاً آهن، می توان روش CNC را نام برد. علاوه بر برش فلزات خیلی خدمات دیگر هم برای تغییر در فلزات وجود دارد، که میتوان برای کارایی بهتر فلزات از آنها استفاده کرد. در برش CNC لوله و پروفیل نیازی نیست که از قبل حتماً قالب سازی انجام شود. همچنین در ایجاد طرح و شکل های مختلف هم هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. همه طرح ها از ساده تا دو بعدی گرفته با استفاده از این دستگاه ها قابل اجرا هستند.

خمکاری NC

گروه صنعتی ملکی از بهترین دستگاه های خمکاری NC استفاده می کنند، تا هر چه بیشتر کیفیت کارشان را بالا ببرند. دستگاههای لوله خم کن NC با بالاترین دقت و سرعت فعالیتهای خود را انجام می دهند. دستگاههای خمکاری NC مزیت های زیادی دارند. با استفاده از این دستگاه ها، تولید قطعات با خمکاری پیچیده سرعت و حجم بیشتری می گیرد. با ورود دستگاههای خمکاری NC ، ماشینهای سنتی دیگر جایگاه خود را از دست دادند. نیروهای کار اضافه هم حذف شدند و به این ترتیب هزینه تولید کاهش پیدا کرد. این دستگاهها از دقت و ایمنی بالایی برخوردار هستند. چون از سیستم مندرل هیدرولیک در این دستگاهها استفاده می شود، خمکاری لوله بدون ایجاد کوچکترین بیضی شدن و چروکیدگی انجام می شود. این دستگاهها سیستم خنک کننده ای دارند که دمای روغن را ثابت نگه میدارد و باعث بالا رفتن دقت در خمکاری لوله می شود.

کاربرد خمکاری NC :

خم کاری فلزات از عملیات های کاربردی و محبوب در اکثر صنایع می باشد. در صنعت الکترونیک برای ساخت جعبه های  فلزی از این دستگاه ها استفاده می شود. دستگاههای خمکاری فلزات در صنایع ساختمان سازی، کشتی سازی، وسایل کشاورزی و دامداری،  کارخانه ها و … به کار گرفته می شوند. یکی از کاربردهای مهم این دستگاه ها درست کردن انحنا در ورق فلزی است. همچنین برای ساختن ناودانی از ورق و دادن اشکال حلقوی به فلزات، استفاده زیادی از دستگاههای خمکاری می شود.  

برش CNC پلاسما

برش CNC پلاسما

برش CNC پلاسما از با کیفیت ترین خدمات برش فلزات است. برش CNC پلاسما به خاطر کیفیت بالا، دقت و سرعت بسیار خوب آن و انعطاف پذیری برای برش دادن ورق هایی با ضخامت بالا تر از ۳ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد. عمق برش در فلزات غیر آهنی حداکثر یک اینچ است. برش CNC  پلاسما برای تمام فلزهای رسانا، فولادهای نرم، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و… قابل استفاده است. در روش پلاسما، گاز نجیبی که دمیده می شود با سرعت بالا در محلی که گاز خارج می شود و به سطح فلز می رسد، قوس ایجاد می کند و گاز را به پلاسما تبدیل می کند. از حرارتی که بابت این واکنش ها ایجاد می شود، برای برش دادن ورق های فولادی با کربن پایین استفاده می شود. با این روش تراشه فلزی ایجاد نمی شود.

مزایا برش CNC پلاسما:

برش CNC پلاسما بسیار دقیق می باشد و لبه های آن بسیار صاف است. یک روش ایمن می باشد و مصرف گاز و نیروی الکتریکی پایینی دارد. دستگاه برش پلاسما دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. ضخامت برش دستگاه از ۱- ۳۰ میلیمتر است. از این دستگاه برای برش ورق هایی با عرض ۲ و طول ۶ متر استفاده می شود. سرعت برشکاری دستگاه با توجه به ضخامت تا ۸۰۰۰ میلیمتر بر دقیقه می رسد.

معایب:

مشکل بزرگ استفاده از این نوع از خدمات برش فلزات تولید امواج صوتی بالا و گازهای مضر برای محیط زیست و انسان می باشد. همچنین کیفیت پایین نسبت به دستگاه برش  لیزر cnc

کاربرد:

از برش پلاسما در ساختن سازه های فلزی سنگین ، ماشین سازی و تولید قطعات تیراژی استفاده می کنند. همچنین در صنايعی مثل قالب سازی، فولاد سازی، صنعت سوله سازی، ساخت انواع لوستر و… نیز کاربرد فراوانی دارد.

برش CNC واترجت

ماشین برش CNC واترجت، یک دستگاه صنعتی است که از فشار قوی آب برای برش دادن مواد مختلف استفاده می کند. تنها نیرویی که دستگاه واترجت  از آن برای برش استفاده می کند، فشار آب است. از این دستگاه برای برش دادن چوب و لاستیک هم استفاده می شود. برای برش دادن مواد سخت تر مثل فولاد، این دستگاه میتواند از آب و یک ماده ساینده مثل اکسید آلومینیوم یا گارنت استفاده کند. دستگاه  واترجت، پمپ واترجت برش دارد. این پمپ آب با فشار بالا را برای دستگاه فراهم می کند. برای این دستگاه باید از پمپ با کیفیت استفاده کرد. در اکثر دستگاه های برش، اره های دستگاه ها در اثر گرم شدن خراب می شوند و کار نمی کنند. اما در دستگاه واتر جت اینطور اتفاقی پیش نمیاد.

سرعت برشکاری با این دستگاه بستگی به قابلیت دستگاه و توان آن دارد. هرچه توان ماشین برشکاری CNC واترجت بیشتر باشد امکان اینکه با سرعت بیشتری برش انجام شود، بیشتر است. دستگاه برش واترجت طبق اصول CNC برنامه ریزی شده است. یعنی طرح اولیه آن توسط کامپیوتر تعیین می شود و بعد روی ورق پیاده می شود. از چند برنامه برای ایجاد طرح روی ورق با این دستگاه استفاده می شود.

مزایا برش CNC واترجت :

دستگاه برش واترجت بدون اینکه آلاینده ای تولید کند با مصرف میزانی آب، قابلیت برش ورقه های فولادی بدون محدودیت ضخامت را دارد. دستگاه برش واترجت به برش دادن قطعات حساس به حرارت خوب پاسخ می دهد.

مراحل کار:

مراحل کار ماشین برشکاری واترجت به صورت مرتب و در زمان مشخص انجام می شوند. برای برش دادن یک طرح روی ورق با دستگاه واترجت، اول طرح به شکل خطی در یکی از نرم افزارهای برداری مثل: اتوکد، کَتیا و… کشیده می شود‌. بعد از طراحی، طرح به Gcode تبدیل شده و به کامپیوتر دستگاه فرستاده می شود. طرح روی آن ماده ای که زیر نازل است برش می خورد.

برش واترجت

برش واترجت

دستگاههای برش واترجت گزینه مناسبی برای انجام خدمات برش فلزات می باشد. این دستگاه ها با ترکیب شدن تکنولوژی CNC  و واترجت کارایی بهتری پیدا می کنند. سرعت و همچنین دقت این دستگاههای برش در برش مواد مختلفی مثل: سنگ، آلومینیوم، سرامیک، شیشه و… بسیار بالاتر از مدلهای دیگر است. دستگاههای برش واترجت امروزه در تولید قطعات صنعتی جایگاه خوبی پیدا کرده اند. برشکاری واترجت در صنعت هایی مثل: قطعه سازی، صنایع هوایی و ماشین سازی به کار گرفته می شود. واترجت همه مواد را با ضریب های سختی متفاوت برش می دهد. در واقع تیتانیوم و سوپرآلیاژها را فقط با این دستگاه میتوان برش داد. از این روش می توان برای برش موادی که به خاطر برش با حرارت دود سمی می سازند، استفاده کرد.

ماهیت برش واترجت سرد است. در برش واترجت سرعت و لبه های ایجاد شده در برش قطعه با هم رابطه عکس دارند. هر چه سرعت برش بیشتر باشد کیفیت برش لبه ها پایین تر می آید. هر چه سرعت کمتر شود لبه های برش کیفیت بالاتری پیدا می کنند و صیقلی تر می شوند

جوشکاری فلزات

علاوه بر خدمات برش فلزات ، خدماتی مثل جوشکاری فلزات هم در اکثر صنایع به کار گرفته می شوند. در دنیا فرآیند جوشکاری را به اشکال و روشهای مختلفی انجام می دهند. انواع فرآیندهای جوشکاری برای متصل کردن فلزات به کار گرفته می شوند. تفاوت فرآیندهای جوشکاری در نوع منبع تأمین انرژی، چگونگی ایجاد گرما و لوازم جوشکاری و کاربرد انواع جوش ها می باشد. جوشکاری فلزات، نوعی ایجاد پیوند دائمی بین دو فلز با ذوب کردن قسمت هایی از هر دو فلز است. قسمت‌ هایی که ذوب شده اند، خیلی سریع خنک می شوند و دو فلز را بهم وصل می کنند. دو روش پر کاربرد جوشکاری عبارتند از: جوشکاری خطی و نقطه ای. از جوشکاری نقطه ای برای وصل کردن قطعاتی با حداکثر ضخامت ۳ میلیمتر استفاده می شود.

در اکثر صنایع برای به دست آوردن قطعاتی که نیاز است، معمولاً به خدمات برش فلزات یا جوشکاری نیاز می شود. جوشکاری در صنایع مختلف کاربردهای بسیار متفاوتی دارد. بیشترین استفاده و کاربرد جوشکاری در ایران مربوط به صنعت نفت می شود. احداث کردن پالایشگاه آبادان و همچنین ذوب آهن اصفهان، با استفاده از خدماتی مثل جوشکاری و خدمات برش فلزات انجام شد. جوشکاری حتی در زیر آب هم کاربرد دارد، البته قوانین و اصول خاصی هم دارد که باید رعایت شوند. اخیراً با بالا رفتن قیمت آهن، جوشکاری هم از لحاظ درآمد رونق داشته است. باید تمام اصول جوشکاری رعایت شوند، تا هیچ کدام از مواد اولیه از بین نروند. گروه صنعتی ملکی با رعایت تمام اصول جوشکاری، پروژه های خود را با کمترین آسیب به سرانجام می رساند.

جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون و CO2

جوشکاری آرگون:

جوشکاری آرگون از نمونه خدماتی است که حتماً باید به متخصص آن سپرده شود. گروه صنعتی ملکی متخصص هایی با سابقه برای انجام این فعالیت دارد. جوشکاری قوسی ، گاز و تنگستن نام دیگر جوشکاری آرگون است. جوشکاری آرگون را با ایجاد کردن قوس الکتریکی و استفاده از فلز غیر مصرفی پرکننده ، انجام می دهند. در این حالت دو فلز به صورت دائمی به هم وصل می شوند. در حالتی دیگر میتوان بعد از ایجاد کردن قوس الکتریکی و همچنین ایجاد حوضچه مذاب، با فلز پرکننده یا سیم جوش و اضافه نمودن آن به حوضچه مذاب، دو فلز را بهم متصل کرد. سیم جوش در عملیات جوش آرگون، حکم الکترود در جوشکاری قوس الکتریکی دستی را دارد. گاز محافظ آرگون هم همان پوشش الکترود است. گاز محافظ با احاطه نمودن چاله مذاب از داخل شدن عناصر و تاثیر مخرب آن ها، در زمان جوشکاری ممانعت می کند.


در بعضی مواقع انجام خدمات برش فلزات برای صنایع کافی نیست و باید از جوشکاری، مثلاً جوشکاری آرگون استفاده کرد. از جوشکاری آرگون برای جوشکاری انواع فلزات مثل: آهن، فولاد ضد زنگ، مس، برنز، چدن، آلومینیوم و انواع فولادهای دیگر استفاده می شود. دستگاه جوش آرگون دارای جریانهای متفاوتی می باشد. برای جوشکاری فلزاتی مثل چدن، مس، آهن، تیتانیوم، برنج، فولاد ضد زنگ و انواع فولاد های دیگر از دستگاه جوش آرگون با جریان DC استفاده می شود. همچنین جوشکاری فلز آلومینیوم ، منیزیوم و ترکیب های آن را با دستگاه جوش آرگون با جریان متناوب AC  انجام می دهند.

جوشکاری CO2
جوشکاری CO2:

گروه صنعتی ملکی ، خدمات برش فلزات و دیگر خدمات مثل جوشکاری را با کیفیت بالا به انجام می رساند. در دستگاه جوشکاری Co2، سیم جوش داخل یک کوئل کلاف می شود و به صورت خودکار با یک موتور به تورچ فرستاده می شود. سیم جوش با اتصال، بار الکتریکی می گیرد و مانند الکترود بین خودش و فلز قوس الکتریکی می سازد. گرمایی که با قوس الکتریکی در جوشکاری co2 به وجود می آید، باعث ذوب شدن سیم جوش و فلز پایه می شود. حوضچه ای می سازد که در آخر منجر به اتصال دائم در قطعه فلز می شود. در جوشکاری Co2 قطر سیم جوش پایین است و میزان غلظت جریان جوش بالا می باشد.

در این نوع جوشکاری تمرکز قوس جوش بسیار بالاست و جوش بهتر نفوذ می کند. با انجام این نوع جوشکاری، به دوباره کاری های اضافه و رفع نقص ها نیازی نیست. ایجاد قوس جوش اولیه خیلی ساده است و صرفه جویی در زمان و کم کردن هزینه های جوشکاری، این روش را نسبت به سایر روشهای جوشکاری پررنگ تر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *